24. ja 25. septembril käisid lasteaialapsed SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt rahastatud õppeprogrammi raames Soodevahe Talus.

Kahel hommikul olid lasteaia juures ootamas suured bussid, millega suundusime Harjumaal asuvasse Soodevahe Tallu. Kohale jõudes võtsid meid vastu külalislahked talu peremees ja perenaine.

 

Õppeprogrammi raames said lapsed teadmisi lihaveiste, kalade, vähkide ja mesilaste eluolust ning talu ümber kasvavatest taimedest.

Esiteks tegime tutvust pererahvaga ja peremees Jaanuse juhendamisel algaski meie õpiretk talu hoovis. Enne mesitarude juurde suundumist panime tossama kaks suitsulõõtsa. Mesitarude juures vaatlesime mesilasi ja lapsed said maitsta otse tarust kärjemett. Lastel oli võimalus uurida meevurri ja meest valmistatud tooteid.

 

Tiigi juures said lapsed teadmisi kaladest ja vähkidest. Kalad olid end seadnud juba talveunne, kuid vähkidega tegime lähemalt tutvust. Lapsed olid senini vähki näinud ainult piltidelt. Oli põnev vähki kätte võtta ja teda uurida ning see tekitas elevust nii lastes kui õpetajates.

 

Talu ümber kasvavatest taimedest saime tuttavaks piparmündiga, kõrvitsaga ja õunapuuga. Lastel oli ülesanne korjata õunapuu alt õunu, mida viisid söögiks lihaveistele.

Lapsi üllatasid lihaveised ja rõõmustasid väikesed vasikad. Lapsed ja veised pakkusid vastastikku üksteisele huvi- lapsed uudistasid ühelpool traati, veised teisel pool.

 

Sel ajal, kui olime lastega õpiretkel, oli taluperenaine õue terrassile katnud uhke laua talutoodetest. Lapsed maitsesid terviseampsuks värskeid õunu ja kõrvitsaviile, perenaine küpsetas õues meile kõrvitsapannkooke, mida lapsed nautisid mee ja talumoosiga. Laual auras mõnusalt lõhnav piparmünditee.

Lapsed nägid kui palju väärtuslikku toitu saame ise kasvatada ja valmistada ning said teadmisi talutoodete teekonnast toidulauale ja tähtsusest.

 

Õpiretke lõpus taluperemehe poolt esitatud küsimusele, kas keegi lastest kunagi mesinikuks kavatseb hakata, tuli vastus nagu ühest suust „JAA!“.

Ilmataat soosis meid mõlemal päeval ilusa ilmaga ja lapsed said kogu õppeprogrammi vältel nautida õues tegutsemist toredate tegevuste näol.

 

Oli põnev ja kasulik päev!

Fotosid toimunud õppekäigust näete SIIT.

Nelli Purge

lasteaia õppejuht