22. ja 23. septembril 2020 käisid lasteaialapsed SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt rahastatud õppeprogrammi raames Harjumaal Kuusalu vallas Lahemaa pärimuskojas.

Kahel hommikul sõitsid lapsed suure bussiga Lahemaa kadakate vahele karjamaadele pärimuskotta, kus võttis meid vastu sooja südamega perenaine Liis.

Püstkojas, mis oli meie jaoks mõnusaks kohandatud ja kus oli ka lõkkease süüdatud, algaski meie õppeprogrammi teekond.

Lastele tutvustati vanaaja ja nüüdisaja talu eluolu, töid/ tegemisi, tööriistu ning esemeid, näiteks kivikirves, kedervars, ketramine, lõnga valmistamine, talumärk.

Lapsed tutvusid erinevate loomade villaga, seejärel meisterdasid villapaela, mille oma valitud soovipuule sidusid. Soovipuud, milleks olid tamm, pihlakas, kadakas, lepp, kuusk, sarapuu, õunapuu, olid juba kirevaid paelu täis ja said meie soovipaelte võrra rikkamaks. Talu ja karjamaad ümbritsesid vanad kiviaiad, saime teada kivide ja kiviaia väärtusest ning tähtsusest talus.

Meie teekond viis lammaste karjamaale, kus lambaid karjatasid kaks valget vahvat karjakoera, kes olid sündinud laudas ja elavad püsivalt koos lammastega. Lapsed said uurida, katsuda, silitada ja sööta lambaid ning see tegevus pakkus elevust nii lastele, koertele kui lammastele.

Vanal ajal eristati majapidamisi peremärkide järgi, nõnda sai iga laps kadakapuust seibile joonistada ka oma peremärgi. Õpiretk lõppes piknikuga, värskes õhus maitses kaasa võetud toit eriti hästi.

Õppeprogrammis osalemisel said lapsed aktiivõppemeetodil teadmisi loodusest, koduloomadest, talutöödest ja tegemistest ning nende tähtsusest. Talu maadel õpiretke käigus tutvusid ja avastasid lapsed erinevaid looduskooslusi ning said teada nende tähtsusest inimesele ning loomadele. Lapsed tegid tutvust talus peetava koduloomaga- lammas. Lapsed said teadmisi lammaste kasvatamise eripäradest ja kuidas need loomad inimestele kasu toovad. Õppeprogrammis saadud teadmisi kinnistasid lapsed läbi praktiliste käeliste tegevuste.

Lastel on teadmised, oskused, ja hoiakud märgata, tunnetada ning väärtustada loodust enda ümber. Lapsed on keskkonnateadlikumad, teavad keskkonna toimimise omavahelisi seoseid. Lapsed on saanud teadmisi autentses keskkonnas lammaste ja lambakasvatuse kohta. Laps mõistab ja väärtustab looduse ja loomakasvatuse tähtsust inimese elus.

Ilmataat soosis meid mõlemal päeval ilusa ilmaga ja lapsed said kogu õppeprogrammi vältel nautida õues tegutsemist toredate tegevuste näol.

Oli põnev ja kasulik päev!

Nelli Purge
lasteaia õppejuht